امروزه آزمون های تشخیص در محل(POCT) در زمینه های کلینیکال بسیار رایج است، هدف POCT توسعه یک سیستم کوچک، قابل حمل و هوشمند برای سنجش بایومارکرهای زیستی به جای استفاده از سیستم های پیچیده است. روش lateral flow immunoassay (LFIA) به عنوان یکی از تجاری ترین ابزارهای تحلیلی برای POCT در نظر گرفته می شود که میتواند آزمایش های پزشکی را به سرعت در محل بیمار انجام دهد. مزیت دیگر این روش این است که آزمایش را می توان بدون نیاز به نیروی آموزش دیده و متخصص انجام داد، کاربر به یک قطره نمونه نیاز دارد و فرایند از طریق نیروی مویرگی(capillary) برای انتقال و تحویل سیال بدون نیروی خارجی هدایت می شود. 

در کاربردهای تجاری LFIA عمدتا از طلای کلوئیدی به عنوان برچسپ برای تشخیص استفاده می شود. این سیستم از ویژگی های رنگ نشانگرها و جداسازی کروماتوگرافیک برای تشخیص کیفی و نیمه کمی با چشم غیر مسلح استفاده می کند. با این حال، این روش ها نمیتوانند الزامات بالینی را برآورده کنند زیرا تشخیص کمی دقیق مورد نیاز است. در حال حاضر، lateral flow test strips (LFTSs) در حال توسعه سریع هستند، جایی که شدت پاسخ را می توان با استفاده از تجهیزات تست مناسب به صورت کمی تشخیص داد. 

کاربردهای تجاری LFIA عمدتاً از طلای کلوئیدی به عنوان برچسب برای تشخیص در نظارت بر کیفیت مواد غذایی، آزمایش دارو استفاده می کند، LFIA مبتنی بر تشخیص نورتابی شیمیایی کاتالیز شده با آنزیم برای تجزیه و تحلیل تری نیتروتولوئن در کاربردهای پزشکی قانونی و همچنین برای تشخیص Cry1Ab استفاده شده است. LFIA بر اساس نقاط کوانتومی (QDs) برای تشخیص نشانگرهای تومور، یونهای جیوه، ویروس آنفلوانزای مرغی، آفت کش ها و عوامل عصبی توسعه یافته است. این بررسی بر روی کاربرد LFIA در POCT متمرکز است، از جمله ادغام نانوذرات (NPs) در LFTSs و مکانیسمی که از طریق آن ذرات عملکرد تحلیلی نوارهای ساخته شده را بهبود می‌بخشند. این بررسی همچنین استراتژی‌های جدید افزایش سیگنال، سیستم‌های خواننده بهینه، و نمونه‌های اولیه طراحی چندگانه را مورد بحث قرار می‌دهد، که برای سنجش مالتی پلکس بسیار حساس LFTSها به کار گرفته شده‌اند. این بررسی چندین نمونه از LFTS های مبتنی بر NP را برای نشان دادن مفاهیم جدید یا دستگاه هایی با کاربردهای امیدوارکننده به عنوان ابزار غربالگری و جایگزین های برتر برای استراتژی های مرسوم موجود در تجزیه و تحلیل بالینی، ایمنی مواد غذایی و نظارت بر محیط زیست انتخاب می کند.

کاربردهای Lateral Flow Immunoassay

LFIA مزیت اتصال ویژه بین آنتی ژن و آنتی بادی را در فناوری تست ایمنی حفظ می کند. حتی اگر این فناوری واکنش ایمنی را بر روی الیاف شیشه و غشای نیتروسلولز بدون رها کردن نشانگرها و نشانگرهای اتصال انجام می دهد، این روش مرحله خسته کننده پیپتینگ، شستشو را حذف می کند. بنابراین عملکرد آن ساده و سریع است (در کمتر از 20 دقیقه به نتیجه می رسد) و پرسنل حتی بدون تجهیزات و یا فقط با وسایل ساده نیازی به آموزش ندارند. این بسیار مناسب برای آزمایش میدانی است و در حال حاضر به طور گسترده در زمینه های مختلف پزشکی، کشاورزی، دامپروری و دامپزشکی، محیط زیست، مواد غذایی و نظارت استفاده می شود.

کاربردهای حوزه پزشکی

فناوری آنالیز ایمونوکروماتوگرافی ابتدا برای آزمایش گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) مورد استفاده قرار می گیرد و این رویکرد بسیار بالغ بوده و به طور گسترده در تست بارداری زنان استفاده می شود. در تشخیص بالینی، فناوری تجزیه و تحلیل ایمونوکروماتوگرافی اهمیت بسیار مهمی دارد و یک POCT معمولی است که سریع است و در نتیجه امکان نجات به موقع زندگی را فراهم می کند. در روش ایمونوکروماتوگرافی، میوگلوبین (Mb)، CK-MB، تروپونین Ⅰ (cTnI) و تروپونین T (cTnT)  و غیره اغلب برای کمک به تشخیص نشانگرهای بیوشیمیایی AMI استفاده می‌شوند. در مطالعه ای از فناوری تجزیه و تحلیل ایمونوکروماتوگرافی برای آزمایش آنتی بادی اختصاصی بروسلا در سرم استفاده کرد، از طریق مقایسه تجربی، حساسیت تشخیص بالاتر از روش تشخیص سنتی ELSIA بود.

تشخیص میکروارگانیسم های بیماری زا

تاکدا(Takeda) از نوار کروماتوگرافی طلای کلوئیدی ایمنی برای آزمایش مستقیم E. coli در نمونه آب، برای مقایسه ELISA با نرخ تطابق 87.2٪ و برای مقایسه روش کشت با نرخ تطابق 89.10٪ استفاده کرد. هزینه کروماتوگرافی 5 دقیقه بود که از هر روش تست دیگری کوتاهتر بود. علاوه بر این، فناوری تست ایمونوکروماتوگرافی نیز برای شناسایی پاتوژن ها استفاده شد: ویبریو کلرا، آدنوویروس، آنتی ژن سطحی هپاتیت B و آنتی ژن های هلیکوباکتر پیلوری و غیره.

تکنیک‌های ایمونوکروماتوگرافی می‌توانند شاخص‌های میکروبی موارد مشکوک مختلف را به راحتی، سریع و با هزینه کم شناسایی کنند.

تشخیص هورمون انسانی یا پروتئین های مرتبط

از زمان اولین استفاده در آزمایش HCG، محققان بسیاری سیستم‌های کروماتوگرافی مختلف را برای شناسایی هورمون‌ها و اهداف پروتئینی مختلف توسعه داده‌اند. به عنوان مثال، Osikwicz از سلنیوم کلوئیدی برای آزمایش HCG استفاده کرد. Hedstrom از ایمونوکروماتوگرافی برای آزمایش تریپسینوژن ادرار Ⅱ بیماران مبتلا به پانکراتیت حاد استفاده کرد. لی از تکنیک ایمونوکروماتوگرافی آویدین-بیوتین برای تشخیص cTnI استفاده کرد. تکنیک ایمونوکروماتوگرافی پروتئین‌های مرتبط با بیماری در مقایسه با شیمی‌لومینسانس قبلی یا سایر روش‌های تشخیص، میزان تشخیص را بسیار بهبود بخشیده است که برای تشخیص و درمان به موقع بسیار مهم است.

تشخیص بیماری انگلی

بسیاری از بیماری های انگلی دارای ویژگی های همه گیر، بسیار عفونی و غیره هستند. نیاز زیادی به روش های تشخیصی ساده، سریع، کارآمد و ارزان وجود دارد که در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، تکنیک های کروماتوگرافی ایمنی در تشخیص بیماری های انگلی نیز به طور فزاینده ای مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر، برای پلاسمودیوم، شیستوزومیازیس، لیشمانیوز، آمیبیاز، فیلاریاز، تریپانوزومیازیس، کریپتوسپوریدیوز روش های تشخیصی ایمونوکروماتوگرافی ایجاد شده است.

پایش داروی خون و ادرار

Buecher با استفاده از طلای کلوئیدی به عنوان برچسب، در ادرار داروهای غیرقانونی (تریاک، باربیتورات، THC، آمفتامین، کوکائین، بنزودیازپین، PC) شناسایی شده است. حساسیت تشخیص و ویژگی آن روش آزمایش با کروماتوگرافی گازی / طیف سنجی جرمی (GC / MS) و EMIT (تکنیک ایمونواسی ضربی آنزیمی) بسیار سازگار است. فناوری آنالیز ایمونوکروماتوگرافی برای کاربرد به طور گسترده در دنیا مورد تحقیق قرار گرفته است. به عنوان مثال، ژائو و همکاران، از نوار ایمونوکروماتوگرافی کلامیدیا تراکوماتیس برای نظارت بر شیوع کلامیدیا تراکوماتیس (cT)، UU (uu) و سایر عفونت‌ها و تجزیه و تحلیل حساسیت و مقاومت آنها به داروهای ضد میکروبی استفاده کرد. لی و همکاران کاربرد فناوری آنالیز ایمونوکروماتوگرافی در تشخیص سریع ویروس های آنفولانزا را مورد تحقیق قرار داده اند. علاوه بر این، آنتی ژن سطحی هپاتیت B، آنتی ژن های بروسلا و هلیکوباکتر پیلوری و تشخیص سایر پاتوژن ها نیز نقطه تحقیقاتی داغ فناوری ایمونوکروماتوگرافی هستند. Yang Yonghong و غیره از آنتی ژن پروتئینی ترشح شده از مایکوباکتریوم با استفاده از غشای نیتروسلولز پوشش داده شده برای تشخیص آنتی بادی سل سرم و پلورال افیوژن استفاده کردند.

تشخیص مواد مخدر

شیوع مواد مخدر در سراسر جهان به طور فزاینده ای به یک عامل مهم تهدید کننده سلامت مردم تبدیل می شود. تشخیص ایمونوکروماتوگرافی مواد مخدر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است، مانند کوکائین، ماری جوانا، قهوه، هروئین و جنبه های دیگر، و در حال حاضر بسیاری از کیت های تجاری تست مواد مخدر وجود دارد. روش تشخیص کمی اخیر دارو دقیق است، اما ابزار گران است و نیاز به شرایط آزمایشی دقیق دارد. محققان داخل و خارج از کشور هر دو به دنبال روشی ساده، سریع و دقیق هستند. گائو یومینگ و همکاران یک روش آزمایش کمی داروی سریع مبتنی بر طلای کلوئیدی ایمنی ایجاد کرد. برای اینکه محتوای برخی از مواد در بدن انسان به طور مداوم در محدوده مشخصی تغییر کند، نتایج فقط مثبت یا منفی را نشان دادند که رضایت بخش نبود. برخی از محققین موفق به تشخیص کمی تئوفیلین و کلسترول در خون شدند که بر اساس رنگ سنجی آنزیمی و با مقایسه ارتفاع کروموژنیک روی نوارهای آزمایش با منحنی استاندارد به دست آمد. هم پزشکی بالینی، هم بقایای داروی دامپزشکی و هم تشخیص دارو نیاز فوری به تشخیص کمی ساده و سریع دارند.

قرنطینه حیوانات زنده، نظارت بر فرآیند توزیع گوشت، و آزمایش آفت‌کش‌ها یا باقیمانده‌های داروهای دامپزشکی در غذا

روش ایمونوکروماتوگرافی به طور گسترده در تشخیص آنتی ژن یا آنتی بادی در قرنطینه حیوانات مانند تب خوکی، PRRS، پاروویروس، بیماری بورس عفونی، بیماری نیوکاسل، هاری و سایر عوامل بیماری زا استفاده می شود. با توسعه صنعتی شدن، آفت کش ها، هورمون ها، آنتی بیوتیک ها بیشتر و بیشتر برای کشت محصولات زراعی و دامپروری استفاده می شود. باقیمانده مواد مضر در غذا می تواند به طور جدی بر سلامت و زندگی افراد تأثیر بگذارد. به دلیل گردش زیاد غذا، استفاده از یک روش تشخیص ساده، سریع و کم هزینه ضروری است. در حال حاضر فناوری ایمونوکروماتوگرافی برای تعداد زیادی از آزمایش‌های ایمنی مواد غذایی مانند تشخیص باقی‌مانده‌های آنتی‌بیوتیک، آزمایش باقی‌مانده آفت‌کش‌ها، آزمایش‌های هورمونی استفاده شده است.

تشخیص محیطی

به دلایل مختلف ممکن است میکروب ها، هورمون ها و سایر مواد مضر در محیط وجود داشته باشد و تشخیص به موقع مشکوک (آب یا هوا) ضروری است. در حال حاضر مطالعات متعددی در زمینه تشخیص ایمونوکروماتوگرافی محیطی انجام شده است. نگرانی فزاینده‌ای در مورد تأثیر تغییرات محیطی بر سلامت انسان وجود دارد، روش‌های آزمایشی که قبلاً زمان‌بر بودند، به طور فزاینده‌ای با روش ایمونوکروماتوگرافی ساده و اقتصادی جایگزین می‌شوند. تاکنون، فناوری تشخیص ایمونوکروماتوگرافی در حوزه‌های مختلف زندگی ما اعمال شده است. اما فناوری ایمونوکروماتوگرافی نوشدارویی نیست، مناطق زیادی باید توسعه و تحقیق شوند. تحقیقات بر روی فناوری کروماتوگرافی ایمنی در زمینه های کاربردی مختلف باعث نگرانی بسیاری از محققان، تجارت و تحقیقات نوآورانه در حال انجام شده است، به طوری که می توان از این فناوری برای خدمت بهتر به زندگی انسان استفاده کرد.